Sfinții Apostoli, ocrotitorii parohiei noastre, au fost cinstiți în biserica din Zeebrugge duminică, 28 iunie 2015, de hramul parohiei.

Sfânta Liturghie a fost oficiată de Părintele Sorin Șelaru, Directorul Reprezentanței Bisericii Ortodoxe Române pe lângă Instituțiile Europene și Consilier Patriarhal, Părintele Gabriel Pop, preotul slujitor al parohiei și diaconul Aron Bucur.

Între oficialitățile prezente s-au numărat ambasadorul României în Regatul Belgiei, domnul Ștefan Tinca, și consulul României în Regatul Belgiei, domnul Dragoș Dan.

Sfinții Apostoli, cei care au făcut cunoscut în tot pământul Cuvântul Evangheliei, ne arată că indiferent de starea noastră socială, putem fi mărturisitori ai Învierii lui Hristos. De la cărturar și până la agricultor sau pescar, toți suntem chemați la propovăduire. Dumnezeu să ne ajute spre aceasta!

Pentru a vizualiza o selecție de fotografii de la hramul parohiei, puteți accesa acest link: http://zeebrugge.biserica.be/gallery-category/hramul-parohiei-2015/