Catehizarea este acţiunea de a învăţa, de a instrui şi educa în spirit creştin, pentru viaţă creştină, prin cunoaşterea învăţăturilor Bisericii şi împlinirea voii lui Dumnezeu. (Pr.prof.univ.dr. Ene Branişte,  Explicarea Sfintelor Taine de iniţiere, Bucureşti, 1990)

În fiecare duminică, după ce se împărtăşesc, copiii din parohie participă la un program de cateheză.  Astfel ei descoperă tainele ortodoxiei într-un mod plăcut şi adaptat nivelului lor de înţelegere. Responsabilă pentru aceste cateheze este doamna preoteasă Cristina Pop.

cateheza

Iată câteva teme abordate:

  • Ce înseamnă să fiu creştin?
  • O zi din viaţa mea de creştin;
  • Sfinţii sunt prietenii lui Dumnezeu şi ai copiilor;
  • Preotul în viaţa mea;
  • Rugaciuni, colinde.

De asemenea, in fiecare duminica, copiii iau parte la lectii interactive de limba, cultura si civilizatie romaneasca sub aripa doamnei Cristina Aioanei, profesor de limba si literatura romana si engleza. „Micul roman, micul crestin” este numele proiectului educativ realizat cu si pentru copiii din parohia noastra.

„Educatorul este intaia unitate de masura a valorilor pe care epoca noastra le pune in circulatie, singurul raspunzator de cresterea tineretului roman. Sentimentul fundamental pe care trebuie sa-l sadeasca scoala in suflet este patriotismul”. (Simion Mehedinti, Trilogii: stiinta, scoala, viata cu aplicari la poporul roman, Ed. Cugetarea – Georgescu Delafras, Bucuresti, 1940)